UMUT Hakkında…

Standard

by Lu Jianjun

by Lu Jianjun

UMUT’tur bu dünyanın en güzel mevyası…  Zira UMUT’lanmak bize varlığımızın bir değeri olduğu hissini verir. Ve umuda sırtımızı döndüğümüz, o tohumları büyütüp yeşertmeyi, onların meyvalarıyla kendimizi ve başkalarını beslemeyi reddettiğimiz zaman, yolu kaybederiz.

Aslında insanın değerini sorgulamasına gerek yoktur. Zira bu değer VAR’lığı ile kaimdir. İnsan ”VAR” olarak gerçek inayete ve gerçek lutfa mazhar olmuştur. Ama buldukları ile hoşnutluk sağlamak için; ”Varlığının kaynağında Rab olduğunu, onunla doğrudan ve kopmaz bir bağı olduğunu” fark ve idrak etmesi gerekir.

İnsana tükenmeyen bir UMUT veren, yılmayan bir gayret ile yola devam etme gücünü sağlayan tek şey, RUH’umuz ile kopmayan bağımıza bütün kalbimizle iman etmek, onun bizi çıkartacağı sahile güvenmektir.

Ama insan ”Umut Yerine Beklentiyi Seçer!”

Hayatın bize hayırlı ve anlamlı bir yol açacağına dair olan umudumuzu, var olanda bir hayır, yaşanan her şeyde bir anlam olduğuna dair güvencimizi, ne yaşamamız gerektiğine dair beklentiler ile gölgeleriz…

BEKLENTİ;  bizim kendi baktığımız yer, gördüğümüz ufuk itibariyle yapabildiğimiz KURGU’dur. Dünyanın en akıllı ve en güçlü insanlarının dahi, kendi kurgularına saplanıp kalmaları, yani onların düşünebileceğinden daha öte bir kurgu olabileceğini akıllarına getirememeleri, İLAHİ BİR ŞAKA gibidir 🙂

Bu BENLİK duygusunun bize oynadığı bir oyundur…

Oysa hayatın senaryosu öyle keyifli labirentlerle örülüdür ki, insan kaçarken yakalanır, yitirirken bulur, kazanırken kaybeder…

İnsan aklıyla yanılır, saflığıyla anlar, gider gider ve başladığı ya da bıraktığı yere döner…

Korkunun, kaygının sesi yükselip, karanlığın kıvamı arttıkça içinizdeki ışığı büyütün! O zaman sadece doğmuş olduğumuz için sahip olduğumuz lütfun, vuku bulmasını, ışığın kalbimizden yükselip dışarıdaki karanlığa galip gelmesini DAVET etmiş oluruz.

Bu inancın herhangi bir ”DİN” ile bir ilgisi yoktur… Bu inancı tekrar etmek, hiç bir din ile sınırlı olmayan bir gerçeği; kimsenin bize hediye edemeyeceği ve bizden alamayacağı ”insanlık hakkımızı” yani RAB’den yol göstericilik dileme ve O’na sığınma özgürlüğümüzü hatırlamaktır.

Bu bize UMUT verecektir… Ve bu umudu, beklentilerimizle bulandırmak yerine, yolun bizi olması gereken sahile çıkartacağına inanmayı seçersek, yaşadığımız her an hoşnutluk ve güven duygusu ile kutsanacaktır.

UMUT dolu bir parça ile bitsin bu yazı 🙂 Bobby McFerrin & YoYoMa  – Hush Little Baby

5 thoughts on “UMUT Hakkında…

  1. “Bağlantı” zayıflayınca beklenti güçleniyor. Beklentinin sığ sularında debelendikçe su bulanıyor; endişeler, vesveseler… Bu sabahki yakarışın cevabı geldi. “Bağlantıda kal!” Teşekkürler Juno!

  2. Ben şu ana kadar, bir sende (çok yakın hissettiğimden sen diyorum, müsadenle) bir de Mercan Dede’de bu gerçekliği, samimiyeti hissettim… İlk ona akıl danışmıştım, bende yeri ayrıdır…sen ikincisisin…her yazını bu gece okudum.. teşekkürler vesile olduğun için, ne mutlu…sevgiler tekrar.

    • İnsan baktığı yerde kendinde olmayan hiç bir şeyi göremezmiş ;
      Ayna olmuşuz demek ki karşılıklı
      Şükürler olsun!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s